Coraz więcej osób wymienia amalgamaty
W XIX wieku najpopularniejszymi i jedynymi rodzajami wypełnień były ciemne amalgamaty. Obecnie również pełnią funkcję plomb zębów mlecznych, stałych oraz bocznych, jednakże zakładane są jedynie drogą refundacji w publicznych gabinetach stomatologicznych.
Amalgamaty wyróżniają się wysoką i wyższą od szkliwa wytrzymałością, a także łatwością aplikacji. Od lat bardzo dużą kontrowersję wywołuje jednak skład tych wypełnień, którego głównym produktem jest szkodliwa dla człowieka rtęć. Wielu badaczy twierdzi, że ilość przenikania tego pierwiastka z amalgamatu do organizmu jest niewielka i nie ma wpływu na ludzkie zdrowie. Jednak nie uspokaja to władz wielu krajów, takich jak Japonia i Szwecja, gdzie zakładanie tego rodzaju plomb jest zakazane.
Współcześnie w klinikach prywatnych klientom proponuje się nowocześniejsze rozwiązania. Nie budzą one żadnych wątpliwości co do bezpieczeństwa, a ponadto wyróżniają się o wiele większymi walorami estetycznymi.
Dlaczego amalgamaty nie są współcześnie dobrym rozwiązaniem?
Obecnie najważniejsza jest estetyka oraz dobry wygląd. To również czynniki wpływające na komfort wszystkich osób, którym zależy na pięknych zębach i uśmiechu. Amalgamaty nie do końca spełniają potrzeby pacjentów, ponieważ podczas mówienia lub szerokiego uśmiechu wyraźnie widać je, jako ciemne plamy.
Amalgamaty bardzo łatwo przewodzą temperaturę, dlatego są przyczyną dyskomfortu podczas spożywania gorących lub zimnych napojów i posiłków. Zmiana temperatur może z kolei prowadzić do zwiększania wymiarów tych plomb, a tym samym do pękania ścian zęba. Niekorzystny w przypadku amalgamatów jest brak połączenia tych wypełnień ze szkliwem oraz zębiną, co jest przyczyną powstawania mikroszczelin. Prowadzi to do wnikania bakterii, będących pierwszym ogniwem powstania próchnicy.
Na co wymienić amalgamaty i kiedy jest to wskazane?
Pierwszym sygnałem, który świadczy o konieczności wymiany amalgamatu na inny rodzaj wypełnienia jest rozwijająca się próchnica oraz zbyt duży ubytek zębowy, którego nie da się całkowicie pokryć amalgamatem.
W moim gabinecie stomatologicznym skupiam się przede wszystkim na zdrowiu i komforcie naszych pacjentów. Proponuję korony zębowe porcelanowe i pełnoceramiczne, które sprawdzają się doskonale w przypadku występowania zaawansowanych ubytków próchniczych, złamań i wysokiej nadwrażliwości zębów, spowodowanych amalgamatami. Ich dodatkowym atutem jest odcień zbliżony do szkliwa zębów, a także anatomiczny kształt, które wykwalifikowani stomatolodzy dobierają dla pacjenta indywidualnie.
Wymiana amalgamatu to kwestia, która powinna zostać dokładnie omówiona z dentystą. W tym celu dobrze jest umówić się na konsultację w moim gabinecie, podczas której przedstawię wskazania oraz ewentualne przeciwwskazania do wymiany amalgamatu oraz zaplanuję właściwe leczenie.